http://www.underground.cz/clanek.html?id=103

Hudba na horách

Rudolf Musil

Konec světa bude 11. srpna. A kdyby náhodou ne, tak se mi hned v pátek 13. určitě něco stane. Radši ten den vůbec nevylezu z postele. Co když na mě ale spadne lustr? Že bych přeci někam zašel?

Hudební festiválek Eurion v jizerskohorském městečku Smržovka (okres Jablonec nad Nisou) se bude konat tento rok posedmé. Jeho zvláštností je, že tam každá kapela může hrát jen jednou - smyslem totiž je objevit pro návštěvníky něco nového, neznámého. A každoroční přehlídka bude pokračovat, dokud se na ní najde alespoň jeden člověk, který si pomyslí: "Tahle kapela se mi líbí, budu ji dál sledovat a jsem rád, že vím o její existenci".

Spojit festival s výletem vůbec není špatné: výstup na jednu z mnoha okolních rozhleden mohou otrlí spojit s koupáním v ledové Kamenici či jiné bystřině, ostatní se zatím osvěží v některé z mnoha hospůdek, mezi nimiž vyniká Pravá Pivrncova putyka. A co takhle projít se po sáňkařské dráze? Hele Máňo, tady jezděj stodvacet! Ještě zbývá ve stáncích na náměstí (Eurion není jen hudební festival, jsou to městské slavnosti) koupit dárek z výletu a rychle na Parkhotel, začíná to už v pět.

V sále potvrzujícím sklářskou historii kraje obrovským lustrem vystoupí za baťovské vstupné 99,- Kč celkem osm sdružení různých chutí a vůní. Mandragora vyniká dechovou sekcí a zpevaččiným hrdlem, Janota 1935 hraje noisechanson od Toma Waitsa k Sonic Youth a zpátky a je to jeden z objevů pražského festivalu Alternativa stejně tak jako Lippany - vycházející hvězda brněnské scény. Ve složení kytara, cello, basa a zpěv jim to šlape skvěle... Pop Eat vás se svými velmi moderními trampskými písněmi zahranými velmi nahlas nenechají posedět a dobře se tančí i na blues Pohromadě na přehradě, legendy liberecka. Příjemně rozjetý koncert - a to ještě přijdou BOO se svým BOO-POPem, navazujícím na dunajovskou rytmickou tvrdost obohacenou instrumentálními výkony kytaristy Josefa Ostřanského, jemnou melodikou cellistky Andrey Kostankiewiczové a expresivním výrazem houslisty a zpěváka Christopha Pajera, známého z vídeňských Metamorphosis. To je ale smršť. Divoký srdce je asi jediné známo i z masmédií - rozchod Hudby Praha a nový projekt kytaristy a zpěváka Michala Ambrože, který se spojil s hudebníky ze Nšo-či byl už několikrát na různých místech komentován. A funky-beat-jazz v podání Chorchestru zvedne ze židlí i zapřísáhlé "děkuji-já-netanečníky".

Předpokládaný konec je kolem půl druhé v noci, unavení se mohou odebrat na lože do okolních luk a hvozdů (v případě nepříznivého počasí do sokolovny), ostatní mohou pokračovat v občerstvování se a v hovorech s dávno neviděnými přáteli o prokletých básnících, tetě Nádvorníkové a brzdových destičkách.

Hudební festival EURION '99
pátek 13. srpna 1999, 17.00 hod.
Smržovka v Jiz. horách, Parkhotel
Vstupné 99,- Kč

CHORCHESTR, BOO, DIVOKÝ SRDCE
LIPPANY, POHROMADĚ NA PŘEHRADĚ
POPEAT, JANOTA 1935, MANDRAGORA

Bližší informace: http://www.smrzovka.cz/eurion/.

[ Smržovka | Eurion | Rock&Pop | Deník Jablonecka | Fotky | Pozvánka | Tisková zpráva | Článek ]